Su içmek...

Su insan vücudu için en önemli maddedir. İnsan, yemek yemeden haftalarca yaşayabilir ancak, su olmadan yalnızca 3 gün yaşayabilmektedir.

Suyu bu denli önemli kılan, suyun vücudumuzdaki tüm sistemler için temel madde olmasıdır.

Suyun vücudun her hücresinde, her dokusunda, her organında ve her işlevinde; ısıyı düzenlemek, oluşan atık maddeleri vücuttan atmak, vücudun ihtiyacı olan oksijen, glukoz ve besin maddelerinin taşınmasını sağlamak, deri ve dokuların

 

nemliliğini sağlamak, eklemlerin uçlarını kayganlaştırarak hareketlerini kolaylaştırmak, kas gerginliğini sağlamak, sindirime yardımcı olmak, kabızlığı önlemek gibi pek çok önemli görevleri vardır.

Tüm görevlerin eksiksiz olarak yapılabilmesi için vücudun su dengesinin korunması gerekmektedir.

İnsan vücudu gün içerisinde idrarla, solunumla, terlemeyle yaklaşık 13-14 bardak su kaybeder ve tüketilen gıdalardan sadece 3-5 bardak su alır. Sağlıklı yaşam için kaybedilen bu 8-10 bardak suyun en kısa zamanda yerine geri konulması gerekir. Ayrıca kahve, çay veya kolalı içecekler ne kadar bol sıvı içerseler dahi, içeriklerindeki kafein, tein gibi aktif maddelerin idrar söktürücü etkileri nedeniyle bedenimizin su ihtiyacını karşılamadıkları gibi vücudumuzdaki suyu da kaybetmemize neden olurlar.

Su içmek için susamayı beklemek ise çok büyük bir yanılgıdır. Çünkü, insan beyni, vücudun susuzluk sinyallerini algılayabilir fakat vücudun kaç bardak suya ihtiyacı olduğunu algılayamamaz. Dolayısıyla susuzluk hissi, bir bardak suyla bile bastırılabilir. Oysa içtiğiniz su bedeninizin su dengesi için yeterli olmayabilir. Fazladan içilen bir bardak suyu böbrekler kısa zamanda atmaktadır.. Fakat büyük bir kısmı sudan oluşan vücudumuzun temel ihtiyacı olan temiz ve sağlıklı suyu vücudumuza vermezsek kaynağının '' az su içmek '' olduğunu bilmediğiniz çeşitli sağlık sorunları yaşarız.

Sağlıklı yaşayabilmek ve su içmek için susamayı beklememeli su içmeyi alışkanlık haline dönüştürmeliyiz ve elimizin altında daima içmek isteği uyandıracak '' kaliteli '' içme suyu bulundurmalıyız. Kaliteli suyun vasıflarıyla ilgili olarak;
WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ),
EPA ( ABD Çevresel Önlemler Organizasyonu ),
Avrupa Birliği ve
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı pek çok parametre belirlemiştir.

| Anasayfa | Site Kullanım Şartları | Site Haritası | İletişim |

© 2010 Tüm Hakları saklıdır.