Su ve Sağlık

Vücudumuzdaki suyun %1' ini kaybettiğimiz anda susarız. Vücudumuzdaki suyun %20' sini kaybetmemiz ise ölüm ile sonuçlanır.

Peki NEDEN ?

Çünkü vücudumuz içtiğimiz sudan oluşmaktadır.

 

Peki yeterince su içmezsek ne olur ?

Beynimizin %75' i sudan oluşur. Vücudumuzdaki su miktarı azaldığında beynimiz küçülmekte, dolayısıyla zihinsel performans düşmektedir ve bunun sonucunda depresyon ve kronik yorgunluk belirtileri sık sık görülebilmektedir. Baş ağrısı ve stres de su kaybı arttıkça artmaktadır.

Kalbimizin %75' i sudan oluşmaktadır. Vücutta fazlaca su kaybı yaşanmasına paralel olarak kan pıhtılaşarak koyulaşmakta, kalp atış hızı artmaktadır. Buna bağlı olarak ölümle sonuçlanabilecek kalp sıkışmaları ve kalp krizi riski de artmaktadır. U.S.A. New York' un en ünlü kalp cerrahlarından birisi olan Prof. Dr. Mehmet ÖZ' ün yaptiğı açıklamalara göre günde 6-8 bardak su içmek kalp krizi geçirme riskini yarı yarıya azaltmaktadır.

Akciğerimizin %86' sı sudan oluşmaktadır. İnsan akciğer solunumu yoluyla günde yaklaşık 1 litre su kaybetmektedir. Bilimsel çalışmalar, astım ve alerjik hastalıkların ve etkilerinin içilen su miktari arttıkça azaldığını ortaya koymaktadır.

Böbreklerimizin %83' ü sudan oluşur. Günlük su ihtiyacının uzun süre giderilmemesi durumunda idrar miktarı azalır ve taş yapan maddelerin yoğunluğu artar ve bazen böbrekler kalıcı şekilde zarar görebilmektedir. Buna bağlı olarak böbreklerde kum ve taş oluşumu hızlanır.

Karaciğerimizin %96' si sudan oluşmaktadır. Günlük su ihtiyacı yeterince karşılanmaz ise vücuttan uzaklaştırılması gereken metabolik atıklar böbrek tarafından atılamamakta ve bu görevi karaciğer yapmaya çalışmaktadır. Bu durum karaciğere normalden daha fazla yük binmesine ve görevi yağları enerjiye çevirmek olan karaciğerin görevini aksatmasına neden olmaktadır. Böylece vücutta belli bir oranda kalması gereken yağ depolanma oranındaki artış ile birlikte; başta obezite olmak üzere, şeker hastalığı, damar sertliği, tansiyon ve daha pek çok hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Kaslarımızın %75' i sudan oluşur. Hareket için gerekli enerjinin oluşumu suyun yoğun olduğu bir ortamda meydana gelir ve su eksildiğinde kaslar tam verimle çalışamazlar. Bu durum halsizliğe neden olur.

Kanımızın %85'i sudan oluşmaktadır. Vücuda yeterli miktarda su alımı kan dolaşım sisteminin verimliliğini arttırmaktadır. Damar sertlikleri, yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) ve yüksek kolesterol seviyesi ile ilgili rahatsızlıklar daha yüksek miktarda su içilmesi ile azaltılabilmektedir.

Ayrıca Meme kanseri riski, İdrar kesesi kanseri riski, Kalın bağırsak kanseri riski, Mide yanması, Mide ekşimesi, Ülser ağrıları, Kabızlık, Kuru ve Kırışık görünümlü deri, Burun tıkanıkları, Yenileyen idrar yolu enfeksiyonları, Kuru öksürük, Baş ağrısı, Ağız kokusu ve Hemoroid de içilen su miktarının artmasıyla azalmaktadır.

 

Sizce yeterince su içiyor musunuz ?

Ayrıca Pet şişelerin doğada yok olması için 1000 yılın üzerinde bir zamana ihtiyaç vardır. Aslında bin yılın yeterli olup olmayacağı bile henüz kesinlik kazanmamıştır, tahmin edilmektedir. Ülkemizde her yıl milyarlarca pet şişe kullanılmakta ve biriken bu pet şişe çöplükleri ülkemizin doğasına muazzam ölçüde zarar vermektedir.

Ülkemizin kendi imkanları ile elde etmemesi nedeniyle dışa bağımlılığı arttırıcı tüketim malzemeleri olan Damacana ve Pet şişelerin kullanımından vazgeçmekle ülkemizin sırtından büyük bir yükün kaldırılmasında siz de üstünüze düşen vazifeyi yerine getirmiş olacaksınız.

| Anasayfa | Site Kullanım Şartları | Site Haritası | İletişim |

© 2010 Tüm Hakları saklıdır.