Sık Sorulan Sorular...

 

1- Reverse Osmosis su arıtma sistemi nedir ?

Reverse Osmosis Teknoloji Florida Üniversitesinden Prof. Charles Reid tarafından icat edilmiş, USA Navy ve Uzay Ajansı NASA' nın yaptığı proje ve çalışmalar ile geliştirilmiştir. İçilemez nitelikteki tüm sulardan içme suyu üretimini sağlayan çağımızın en önemli buluşu Reverse Osmosis teknoloji kısa zamanda büyük bir hızla yaygınlaşmıştır.

Reverse Osmosis teknoloji ile içilemez nitelikteki musluk suyundan, nehir sularından, kuyu sularından ve tuzlu deniz sularından içme suyu üretimi yapılmaktadır. Özellikle Amerika'da çok yaygın olarak kullanılan Reverse Osmosis Teknoloji başta Suudi Arabistan, İsrail, Çin, Güney Afrika gibi ülkelerde de olmak üzere son yıllarda tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Her geçen gün daha büyük bir hızla yaygınlaşmakta olan ve bir gün herkesin ev / işyerinde su üretmek için kullanacağı bu ileri teknoloji Bulut Su Arıtım Teknolojileri ile geliştirilerek ev / işyerlerinde çok düşük maliyet ile içme suyu üretilebilmesine olanak sağlamaktadır.

 

 

2- Musluk suyundan içme suyu nasıl elde edilir?

Spring Power Su arıtma cihazları'nın çalışma prensibi, suyun belli bir basınç altında sadece su moleküllerinin geçebileceği büyüklükte gözenekleriyle seçici manyetizmik geçirgen yapısı olan son teknoloji ince zar katmanlarından geçirilmesi ve suyun içerisindeki yabancı maddelerin atık olarak sistemden uzaklaştırılması esasına dayanmaktadır.

İçme sularında EPA ( Amerikan Çevre Koruma Bakanlığı ) tarafından yaklaşık 700 organik ve inorganik madde belirlenmiştir. Spring Power Reverse Osmosis teknolojisi üstün arındırma yeteneği ile suyun içerisinde çözünmüş olarak bulunan organik, inorganik maddeler, partiküller, virüsler, bakteriler içme suyundan uzaklaştırılmakta ve ''İdeal içme Suyu'' elde edilmektedir.

 

Reverse Osmosis içme suyu üretme teknolojisinin filtre gözenekleri o kadar küçüktür ki ( yaklaşık 0,001 - 0,0001 micron ) gözenekler arasından çok küçük olan Su moleküllerinin geçişine izin verirken gözeneklerden çok daha büyük olan partiküllerin, virüslerin, bakterilerin, çeşitli organik ve inorganik maddelerin geçmesine izin vermez.

Bakteriler : 0,2  - 0,4 mikrondur ve Reverse Osmosis gözeneklerinden yaklaşık 400 kat daha büyüktür...
Virüsler : 0,02 - 0,3 mikrondur ve Reverse Osmosis gözeneklerinden yaklaşık 40 kat daha büyüktür...

 

3- Reverse Osmosis sisteminin ürettiği sudan nasıl emin olabilirim?

İçme suyu, yemek, çay ve kahve için kullanılan su; suyu kullanan kişilerin kalite bilincine göre değişkenlik göstermektedir. Bilinçli tüketici için SAĞLIK, EKONOMİ ve KALİTE en önemli parametrelerdir ve bu parametreleri en etkin biçimde karşılayabilecek tek sistem de Reverse Osmosis sistemdir.

Ülkemizde içme suyu ihtiyacı için yaygın olarak kullanılan 3 yöntem;

1) Musluk suyu kullanımı,
2) Damacana suyu kullanımı,
3) Eski Tip Arıtmalarla elde edilen suyun kullanımıdır.


Musluk Suyu

1) Musluk sularında yüksek düzeyde KLOR maddesi bulunmaktadır. Bu klor hem suya kötü koku ve tat vermekte, hem de sudaki çeşitli maddelerle reaksiyona girerek kanser yapma ihtimali olan çeşitli bileşikler oluşturmaktadır. Musluk suyu içilmese dahi Yemek, çay ve kahve yapımında kullanıldığında bu zararlı bileşikler vücuda girmektedir.

2) Musluk suyunda Arsenik, Nitrat, Kurşun…v.b. gibi daha pek çok zararlı madde bulunabilmekte ve bu maddeler kanser başta olmak üzere pek çok ölümcül hastalığa neden olabilmektedir.

3) Binaların eskimiş tesisatlarında biriken zararlı maddeler su içerisinde pek çok kanserojen bileşik oluşturabilmektedir. İSKİ tarafından yapılan açıklamalarda çaresizlik gözler önüne serilmektedir. ''Binaların su tesisatı eskiyse, kurşun gibi sağlığa zararlı malzemeden yapılmışsa suya kirletici unsurlar karışmakta ve bir bakıma onca çaba boşa gitmektedir.'' ( kaynak : iski.gov.tr )

4) Musluk suları; şehir şebeke dağıtım borularında oluşan çatlaklar nedeni ile yer altındaki çeşitli sularla karışabilmekte ve virüslerin musluk suyuna bulaşması sonucu çok büyük tehlikelerle ortaya çıkmaktadır.

 

Damacana Suyu

1 ) Ekonomik değildir. Yıllarca içme suyu için damacanalara verilen paralar hesaplandığında 10-20-30 Milyar gibi paraların harcanmış olduğu görülür.

2 ) Zahmetlidir.
Telefonla sipariş verme, Damacana elemanını karşılama, bozuk para ihtiyacı ve hiç bitmeyen bu sirkülasyon devamlı tekrarlanma zorunluluğu büyük bir zahmettir.

3 ) Yarım gün içinde tüketilmelidir.
Aksi takdirde su içinde büyük bir hızla mikroorganizma üremeleri olur. Mikroorganizmalar sağlığımızı tehdit eder.

4 ) Damacanaların dolum öncesinde sterilize edilmesi gerekir.

5 ) Damacana pompaları da düzenli olarak sterilize edilmelidir.
Aksi takdirde hızla çoğalan ve damacana pompasını kaplayan bakteriler içilen her bir bardak suya bulaşır. Sterilizasyon ayrı bir zahmettir.

 

Arıtma Cihazları

Yıllardır satılan yüzlerce çeşit arıtma cihazı suyu kısmen arıtabilmektedir. Özellikle en yaygın olarak kullanılan tipler Karbon filtre cihazları ve Reçineli su yumuşatıcılarıdır.

1 ) Karbon filtre cihazlarda zararlı maddeler atık su ile uzaklaştırılması için filtreler üzerinde birikirler ve kısa zamanda tıkanma sorunları ortaya çıkar.

2 ) Reçineli yumuşatıcılarda zararlı maddeler sudan uzaklaştırılmaz, sadece su yumuşatılır. Ayrıca yumuşatma işlemi tuz ile yapıldığından suda tuzlu bir tat bırakırlar.

Tüm bu yöntemler Bilinçli Tüketicinin İçme Suyu ihtiyacını karşılamaktan çok uzaktır. İçme suyu ihtiyacını Sağlıklı, Ekonomik ve Kaliteli biçimde karşılayabilecek

TEK ÇÖZÜM : ÇAĞIMIZIN TEKNOLOJİSİ REVERSE OSMOSiS İÇME SUYU CİHAZIDIR.

 

 

4- Musluk suyunun filitrasyonunda hangi aşamalar izlenir?

Bulut Su Arıtım içme suyu üretme teknoloji kombinasyon filtre dizaynları AR-GE çalışmaları neticesinde kullancının içme suyunu her zaman standart kalite özelliklerine sahip ve sorunsuz elde edebileceği şekilde tasarlanmıştır.
Niteliksiz musluk suyu Bulut Su Arıtım filtrelerinin 0,0001 mikrona ( 1 milimetrenin 1.000.000' da biri ) varan mikroskobik gözeneklerinden geçerken içinde çözünmüş halde bulunan zararlı maddelerden, virüslerden ve bakterilerden bertaraf edilerek '' İdeal İçme Suyu '' üretilmektedir. Her filtre aşaması suyun içerisindeki yabancı maddeleri en aza indirerek sonrasındaki aşamaya hazırlayıcı niteliktedir.

1. Adım
5 Mikron Sediment Filtre

Besleme suyu borusundan gelen yabancı maddeleri pislik, kum, pas parçaları ve kloru temizler.

2. Adım
Karbon Filtresi

Aktif karbon filtre klor, flüorür, koku, tri halo metan gazı artışı ve organik kirlilikleri, asalakları vs. süzer.

3. Adım
1 Mikron Sediment Filtre

Besleme suyu borusundan gelen yabancı maddeleri pislik, kum, pas parçaları ve kloru temizler. Ayrıca karbon filitrden kaçan tortuları tutarak membran öncesi hazırlar.

4. Adım
R/O Membran Filtre

Virüsler, koli formlar, bakteriler, radyoaktif radon, etilen, glikol, arsenik, bakır, demir, kurşun, manganez, erimiş kimyasallar, bikarbonat, siyanür, ferrosiyanit, nitrat ve nitritler gibi maddeleri indirger.

5. Adım
Son Karbon

Hindistan cevizinden yapılır. Suyun hoş olmayan kokusunu ve tadını ayarlar.

6. Adım
Mineral Filtre

Suya, insan sağlığı için gerekli olan mineralleri ilave eder.


 

5- Su arıtma cihazlarının ürettiği su standartlara uygun mu?

Bulut Su Arıtım Sistemleri'nin tamamı TS-266 insani tüketim amaçlı sular yönetmeliği'ne uygundur.

 

 

6- İdeal içme suyu nasıl olmalı?

Hangi suyu içmeliyim sorusunun cevabı kişilerin hayatlarında öncelikli tuttukları değerlere göre değişkendir. Ancak eğer sağlığınız, damak zevkiniz, konforunuzu ve bütçeniz sizin için ön plandaysa içeceğiniz su aşağıdaki 9 altın özelliğe sahip olmalıdır.

 • Berrak Çamur, pas, asbest gibi tortular içermeyen...
 • Kokusuz Klor, kimyasal karışımlar, organik maddeler içermeyen...
 • Sağlıklı Mikro-organizmalar ya da arsenik gibi zararlı maddeler bulunmayan...
 • Kaliteli Bir litresinde 40 miligramdan daha az çözünmüş madde bulunan...
 • Yumuşak Bir litresinde 40 miligramdan daha az çözünmüş madde bulunan...
 • Taze Şelale suyu gibi içinde bolca çözünmüş oksijen taşıyan ve bekletilmemiş...
 • Ekonomik Bedava denebilecek kadar az bedeli olan...
 • Zahmetsiz Taşımadan, yorulmadan temin edilebilecek nitelikte...
 • Konforlu istediğiniz anda 24 saat her an elin izin altında...

 

 

7- Suyun faydaları nelerdir?

Açlığa haftalarca dayanabiliriz ancak susuzluğa, sadece birkaç gün...

Beslenmemizde sağlığa faydalı olduğunu bildiğimiz birçok besin maddesini tercih etmeye özen gösteririz. Vücudumuzdaki rahatsızlıklara göre sarımsak, maydanoz, brokoli, domates ve diğer birçok yiyeceği özellikle tercih eder bol miktarda tüketmeye özen gösteririz. Bir çoğumuz her gün elimizin altında kolayca bulabileceğimiz suyun sağlığımız için aslında ne kadar hayati ve faydalı olduğunu bilmez bol su içmeye özen göstermeyiz...

 • Beyin fonksiyonları için gereklidir.
 • Besinleri ve oksijeni taşır.
 • Vücudu toksinlerden temizler.
 • Kan dolaşımını tetikler.
 • Eklemleri kayganlaştırır.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Vücut sıcaklığını ayarlar.

| Anasayfa | Site Kullanım Şartları | Site Haritası | İletişim |

© 2010 Tüm Hakları saklıdır.